Karjeras izglītība

Prezentācija Karjeras izglītība Garkalnes MVV


No 13. līdz 17.aprīlim skolā norisinājās karjeras nedēļa


Vai gribi kļūt par zemessargu?

Foto galerija: Zemessargi skolā

Karjeras izglītības ietvaros skolā 29. janvārī viesojās Zemessardzes 19.nodrošinājuma bataljona pārstāvji.

Zemessardzes 19.nodrošinājuma bataljons (ZS 19.NBN) dibināts 1991.gada 2.oktobrī. Tas tika nosaukts par Rīgas apriņķa Zemessardzes Pulka 19.bataljonu. Līdz 2010.gada 1.martam bataljons pastāv kā kājnieku bataljons, bet ar Aizsardzības ministra 2010.gada pavēli bataljonam tiek mainīts nosaukums uz „Zemessardzes 3.Zemessardzes novada 19. nodrošinājuma bataljons”.

No 2011.gada 13.oktobra līdz šim brīdim bataljona komandieris ir majors ARMANDS VETERS.

Zemessardze ir brīvprātīgs militarizēts sabiedrības pašaizsardzības formējums, kura darbība ir pakļauta noteiktam mērķim un uzdevumiem.

Viens no bataljona uzdevumiem ir iesaistīšanās jaunatnes patriotiskajā audzināšanā un militārajā izglītošanā, prezentējot Nacionālos bruņoto spēkus un Zemessardzi. Tas arī bija galvenais vizītes mērķis Garkalnes MVV. Skolēni uzzināja kādas prasmes iemaņas var apgūt, kļūstot par zemessargu, piemēram, kaujas šaušanu, pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, militāro topogrāfiju, ierindas un sakaru mācības.

 Lai kļūtu par zemessargu, ir jānovērtē sava atbilstība tam:

„Zemessardzē uzņem Latvijas Republikas pilsoņus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un vēlas dienēt Zemessardzē (ZS).

Par zemessargu nevarat būt, ja :

- tiekat turēts aizdomās vai esat apsūdzēts noziedzīga nodarījuma izdarīšanā vai arī Jums ir stājies spēkā tiesas spriedums par sodu;

- esat vecāks par 55 gadiem;

- ja esat profesionālā dienesta karavīrs vai strādājat Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, Satversmes aizsardzības birojā, Militārās izlūkošanas un drošības dienestā, pašvaldības policijā, prokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Finanšu policijā, Muitas kriminālpārvaldē,  Latvijas Bankas Aizsardzības pārvaldē vai citā iestādē, kurai ar likumu noteikti ierobežojumi amatu savienošanai ar dienestu Zemessardzē;

- atrodaties narkologa vai psihiatra uzskaitē hroniski psihisku traucējumu dēļ vai esat  atzīts par rīcībnespējīgu;

- esat atvaļināts no dienesta par disciplīnas pārkāpumiem.”

Turklāt kandidātam jāveic arī veselības pārbaude.

Pēc nelielas prezentācijas zemessargi aicināja skolēnus apskatīt ieročus. Mūsu audzēkņi ir diezgan zinoši – prata nosaukt dažādu kalibru ieročus un to pielietojumu, par ko saņēma gan bataljona uzlīmes, brelokus, kā arī citas pārsteiguma balvas. Skolēnu klātbūtnē tika atvērta sausās uzturdevas paciņa- ledenes, konservi, sausiņi, medus, rieksti …- katrs varēja izvēlēties sev tīkamāko un uzcienāties.

Pasākuma noslēgumā skolēni izmēģināja savas prasmes un iemaņas, darbojoties ar ieročiem.

H.Balode


Projekti pārdomātai profesijas izvēlei

Vai Tu zināji, ka aptuveni 1/5 jauniešu pamet studijas vai  maina studiju virzienu pirmā mācību gada laikā, jo saprot, ka izvēlētā joma/profesija nav viņiem atbilstoša un viņi tajā nespēs sevi realizēt? Pietiekami daudz ir arī to jauniešu, kas šādas studijas pabeidz un pēc tam nav pietiekami motivēti strādāt izvēlētajā profesijā. Lielākā daļa jauniešu par karjeras izvēli sākt domāt 12.klases beigās, vai pēc gala eksāmeniem, turklāt tikai trešdaļa jauniešu izvērtē savas stiprās puses un to, kurā nozarē vai profesijā tās vislabāk var izmantot. Rezultātā nepareiza profesijas izvēle noved pie bezdarbnieku rindu papildināšanas.

Lai šī skarbā realitāte mazinātos, Latvijā lielākais karjeras un izglītības Prakse.lv sadarbībā ar Latvijas Universitātes vadošajiem psihologiem ir radījis unikālu sešu testu kompleksu, kas ļaus noteikt, kura profesija ir visatbilstošākā tieši Tev. Testi ir savstarpējo saistīti, veidoti vizuāli pievilcīgā un reālistiskā formā, katru testa jautājumu paskaidro situācijas skaidrojums un bilde, tā padarot testu ne vien lietderīgu, bet arī aizraujošu.

Testi ir pieejami portālā Prakse.lv bez reģistrācijas: http://karjerastesti.prakse.lv/lv

Testus iespējams aizpildīt vairākkārtīgi, kā rekomendē Latvijas Universitātes psihologi, testu Tev vēlams aizpildīt vismaz reizi pusgadā, lai redzētu izmaiņas un pilnveidošanās rezultātus. Tev ir pieejams sešu testu komplekss par:

-  Lēmumu pieņemšanu, kur Tu varēsi analizēt lēmumu pieņemšanu dažādās ikdienišķās situācijās, kā, piemēram, apavu izvēle veikalā vai filmas izvēle kinoteātrī, tā izkristalizējot tos aspektus, uz kuriem Tu visvairāk balsti savus lēmumus un kas visvairāk ietekmē to pieņemšanu.

-  Darba vidi – šajā testā varēsi noskaidrot, kāda darba vide ir vispiemērotākā un kādā Tu jutīsies komfortabli.

-  Studiju izvēli – studiju izvēle vienmēr ir viens no sarežģītākajiem procesiem, pat tad, ja esi izvēlējies jomu, kurā vēlies strādāt. Ir ļoti daudz un dažādu profesiju, kas ir savstarpēji saistītas un līdzīgas, tomēr pietiekami atšķirīgas. Tests palīdzēs noteikt pareizo studiju virzienu.

-  Dotumu izpēti – šeit aptvertas pilnīgi visas sfēras – māksla, sports, fizika, matemātika, mūzika, komunikācija un citas, lai parādītu, kurā jomā Tev ir visvairāk dotumu.

-  Veselību profesijā – katrai profesijai ir noteikti darba apstākļi, kur svarīga  oža, garša, redze, dzirde, fiziskā izturība, organisma aizsargspēja, līdz ar to šeit var noskaidrot, kas no minētajiem ir būtisks dažādās profesijās.

-  Veselības kvalitāti – šeit Tu vari novērtēt savas veselības kvalitāti un salīdzināt ar iepriekšējo testu, lai noteiktu, kurai profesijai atbilst Tava veselības kvalitāte.

Līdz ar to ir aptvertas visas būtiskākās sfēras, lai Tu varētu izdarītu pārdomātu profesijas izvēli!

Liela daļa jauniešu bieži nolemj doties studēt zinātnes, kuras pašiem liekas jauna,s vēl neatklātas. Lielākā kļūda notiek tajā posmā, kad jaunietis iepriekš neuzzina, ar ko šajā profesijā ir jānodarbojas diendienā. Tāpēc portāls Prakse.lv izveidoja izglītojošu datorspēli jauniešiem, kur pašlaik Tu vari iepazīties ar vairāk nekā 120 dažādām profesijām vairāk nekā 180 reālos uzņēmumos.

Spēle ir atrodama šeit:

https://www.prakse.lv/virtual-practice/list vai www.virtualaprakse.lv

Spēle Tev ļauj iepazīt ne tikai pašmāju mazos un vidējos uzņēmumus, bet ļauj arī ieskatīties starptautisku uzņēmumu ikdienas dzīvē. Piemēram, Statoil, Bodyshop, Accenture, u.c. Spēles laikā Tu vari iejusties vairāku profesionāļu ādā, tādā veidā ne tikai pielietojot jau esošās zināšanas, bet arī apgūstot jaunas, līdz šim nezinātas lietas.

Atceries, lai Tu varētu spēlēt, Tev ir jābūt reģistrētam portālā prakse.lv!

 

Sāc domāt par savu nākotni jau šodien, jo tikai Tu spēsi to veidot tādu, kādu vēlies!

 

Iveta Uzula

Karjeras un izglītības portāla Prakse.lv Izglītības projektu koordinatore